W najbliższy czwartek 11 lutego w Święto Objawienia Matki Bożej Bernadecie w Lourdes

Wspomnienia pobrane z Listu do Chorych – Październik 2002, list 136

ORĘDZIE PAPIEŻA FRANCISZKA NA XXIX ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO – zobacz [PDF]

W najbliższy czwartek 11 lutego w Święto Objawienia Matki Bożej Bernadecie w Lourdes jest obchodzony Światowy Dzień Chorych – ustanowił Papież Jan Paweł II 29 lat temu.
Mszę św. o godz. 12.00 w intencji chorych oraz tych, którzy ich leczą i się nimi opiekują odprawi ks Przemysław Pokorski – Referent Duszpasterstwa Chorych Archidiecezji.
Serdecznie zapraszamy do udziału w Mszy św. w Sanktuarium Fatimskim godz. 12.00 będzie transmitowana przez internet na stronie: https://fatima.szczecin.pl/#transmisja

WSPOMNIENIA Z PIELGRZYMKI DO LOURDES ROK 2002

15 sierpnia wyruszyła z Katowic do Lourdes – Narodowa Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych, zorganizowana przez Komisję Charytatywną Episkopatu Polski Caritas Polska. Wzięło w niej udział ponad 500 osób z całej Polski. Wśród nich znalazła się 13 osobowa grupa z naszej Archidiecezji. Opiekunem i organizatorem była s. Katarzyna Szczypior ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża.
Pielgrzymka miała przede wszystkim wymiar religijny – tzw. rekolekcje w drodze. Był czas na modlitwę indywidualną i wspólnotową, czas na kontemplację i rozmyślanie nad sobą i swoim życiem, a także czas na poznawanie nowych miejsc, (kilka godzin spędziliśmy w Wenecji), nawiązywanie nowych znajomości i czas przeżywania wielkiej przygody. Tutaj zacierają się wszelkie różnice i wszyscy stają się braćmi. Przyjeżdżają, by zaczerpnąć ze „źródła życia”, doświadczyć obmycia z grzechu, powstać na nowo i prosić za siebie i innych. Lourdes nieodłącznie kojarzy się z wodą, która ma moc uzdrowienia duszy i ciała, która jest stałym i widocznym znakiem potwierdzającym prawdziwość objawień. Woda jest wreszcie ofiarowanym nam przez Boga darem, który za naszym pośrednictwem trafia do najbliższych nam osób. „Trzeba mieć wiarę. Trzeba się modlić. Ta woda nie ma wartości bez wiary” – te słowa zostawiła nam św. Bernadetta. To właśnie trzeba nam czynić!
Jesteśmy wdzięczni Bogu i ludziom, którzy zorganizowali ten wyjazd, że dane nam było na własne oczy zobaczyć to piękne miejsce, osobiście przeżyć obmycie w Źródle i dostąpić łaski z niego płynącej.
W swoich modlitwach na pielgrzymim szlaku pamiętaliśmy o każdym z Was, zanosząc Wasze cierpienia, ofiary i prośby przed oblicze Tej, która sama o sobie powiedziała: „Jestem Niepokalane Poczęcie”.

Edyta

Hasłem tej Pielgrzymki to: „Poznać Chrystusa w drugim człowieku”. Duchowo jeszcze przeżywam i noszę w sercu te wszystkie wydarzenia. Na każdym kroku spotykaliśmy się z wielką życzliwością wszystkich ludzi z różnych stron świata. W każdym uczestniku Pielgrzymki, przybywającym z różnych stron świata, modlącym się w swoim języku, można było zobaczyć Chrystusa. Powszechność Kościoła, to jedna z prawd naszej wiary, tę prawdę zrozumiałam przez przeżycie międzynarodowej Mszy św. W czasie przekazania znaku pokoju wzajemnie odczuwaliśmy obecną Chrystusową Miłość. Wzruszyłam się bardzo, gdy już po błogosławieństwie doszła do mnie (siedziałam na wózku) kobieta czarnoskóra z dzieckiem uchwyciła mą dłoń i ucałowała z miłością.
Podróż, adoracje, przeżycia procesji Eucharystycznej, procesje różańcowe, droga krzyżowa, kontemplacja przy Grocie Objawień, zanurzenie w źródle dały klimat pogody ducha. Do dziś brzmi w uszach dzwon i dźwięczą słowa pieśni „Po górach dolinach”, którą śpiewaliśmy podczas procesji różańcowej idąc z zapalonymi lampionami. To tu bardziej poznałam treść tej pieśni. Na słowa „Ave, ave, ave Maria”, świece unosiliśmy w górę, co świadczyło o odpowiedzi na orędzie Maryjne z wezwaniem do modlitwy różańcowej. Następne cudowne miejsce to Grota Objawień, w której Maryja ukazywała się św. Bernardecie, od 11 lutego do 16 lipca 1858 r. Moment rozmyślań, kontemplacji przybliżyły mi doniosłość tego miejsca. Wpatrywanie się w Jej postać i ta prosta modlitwa Zdrowaś Maryjo tworzyło harmonię ducha i budowało spokój wewnętrzny. Obecnie jeszcze bardziej zapoznaję się z objawieniami Matki Bożej w Lourdes, przybliżając sobie skierowane do każdego z nas orędzie z wezwaniem do modlitwy i pokuty, „pokuty, pokuty, pokuty…”

Elżbieta

CUD OCZYSZCZENIA MEJ DUSZY

Dziękuję Panu Bogu i Najświętszej Pani, za cudowny prezent jaki otrzymałam – pobyt w świętym miejscu w Lourdes. Przeżyłam tam cud oczyszczenia mojej duszy. Patrząc na ludzi bardzo chorych, a uśmiechniętych, życzliwych młodych i starszych mocno kalekich – zobaczyłam, że w majestacie cierpienia jest Łaska Boża, która nas umacnia. Najbardziej przeżyłam kąpiel oczyszczającą oraz wejście do Groty. Łzy wypływały z moich oczu jak perły rosy, to były łzy największego mojego szczęścia jakie doznałam w życiu.
Procesja Eucharystyczna wlała w głąb mego serca dotyk Żywego Chrystusa. Procesja Różańcowa to cud nad cudy. Raptowny deszcz, pieśń w rytm ulewy ABBA OJCZE. Spotkania z Polonią z Anglii i Francji, to nowa frajda dla duszy i łzy wzruszenia. Lourdes swoje bramy otworzyło szeroko, zaprosiło, by uzdrowić: grzesznych, biednych, schorowanych.
Dziękuję Ci Matko, za dar bycia tam z Tobą.

Teresa

 

Zobaczcie również VIDEO

https://vod.tvp.pl/video/po-cud,po-cud,4290399